Szeptember, október
Ez a két hónap már inkább munkát ad mint örömet, mivel lassan fel kell készítenünk a tavat télire. Természetesen még ilyenkor is lehet nagyon szép a tó, a bár a hűvösödő éjszakák egyre több vízinövényt késztetnek rá, hogy téli nyugalomba vonuljon.
- Halásszuk le és távolítsuk el a békalencsét és a fonalalgákat, még mielőtt a tó fenekére süllyednének.
- Szeptembertől már ne etessük a halakat, mivel sokuk 10°C alatt már befejezi a táplálkozást, és egyfajta téli nyugalomba vonul.
- Feszítsük ki a lombvédő hálót, hogy összegyűjtse a hulló faleveleket. Naponta járjuk végig a háló szegélyeit, nem akadt-e bele kicsi madár, sün vagy más apró áll
- Ha teleltetni akarunk trópusi növényekből, akkor ilyenkor vegyük ki, és helyezzük el akváriumban az erre szánt példányokat.
- A tavirózsák elöregedett, tönkrement leveleit csípjük le lehetőleg minél közelebb a rizómához, majd távolítsuk el.
- Vegyük ki a vízből a szivattyút, nyissuk ki azokat a részeit, amelyeket szerszám használata nélkül is lehetséges, és tisztítsuk meg minden szennyeződéstől. Vízzel telt vödörben teleltessük. Ugyan így járjunk el a szökőkutakkal, csobogókkal és minden hasonló berendezéssel.
- Ameddig csak lehet, hagyjuk hagyjuk a vízben a szűrőt, és a megszűrt vizet visszavezető vízesést, patakot is üzemeltessük. Még az első fagyok előtt idejében szedjük viszont össze a berendezéseket, és alapos tisztítás után tegyük el őket a téli helyükre.
- Óvatosan kössük össze a nádat a gyékényt, a kákát és a magas díszfüveket, nehogy letörjenek és a tóba essenek. A növények szárai gondoskodnak a vízbeli gázcseréről.
- Időben vigyük a téli helyükre a vízköpőket, a működtető kis szivattyújukkal együtt, mivel ezek a szobrok többnyire nem fagyállóak, és már a gyenge fagyok is kárt tehetnek bennük.
Forrás: (Peter Hagen-Martin Haberer) Kerti tavak, Kiadja a Cser kiadó